Skip to content
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Україна – Ресурсний центр з рідкісних захворювань | Ukraine – Rare Disease Resource Centre

Цей ресурсний центр має за мету надати корисну інформацію для українців, які живуть з рідкісною хворобою, як тих, хто зараз перебуває в країні, так і тих, хто шукав притулку в ЄС. Інформація на цій веб-сторінці також може бути корисна для організацій пацієнтів, які хочуть їм допомогти.

Якщо у вас є важлива інформація, якою ви можете поділитися, будь ласка, зв’яжіться з нами за адресою ukraine@eurordis.org.

Щоб відображити цю сторінку англійською мовою, натисність тут. To display this page in English, click here.

  • В Україні

    Багато людей з рідкісними або хронічними захворюваннями не можуть подорожувати і тому залишаються в Україні. Ми сподіваємося розмістити на цій сторінці інформацію про те, як жителі України можуть отримати необхідну підтримку, і будемо оновлювати її відповідним чином.

    Організації, які надають підтримку

    Зв’яжіться з членами EURORDIS в Україні

    Центр рідкісних захворювань на базі НДСЛ “Охматдит”

    Віртуальний координаційний центр об’єднує пацієнтів з рідкісними захворюваннями з України з організаціями та лікарнями, членами Європейської референсної мережі (ERN), з метою надання спеціалізованої медичної підтримки, яка може знадобитися їм під час цієї надзвичайної ситуації.

    Додаткові ресурси

    Наказом № 406 “Щодо обігу окремих лікарських засобів в умовах воєнного стану в Україні” Міністерство Охорони Здоровʼя дозволило ввезення на митну територію України лікарських засобів, термін придатності яких не закінчився, проте не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 17 Закону України “Про лікарські засоби”. Крім того, МОЗ дозволило транспортування лікарських засобів транспортом загального користування (у тому числі тим, яким здійснюється перевезення пасажирів) та у поштових або багажних відправленнях, за умови дотримання їх умов зберігання, визначених виробником, а також зберігання ліцензіатами лікарських засобів у складських приміщеннях, відомості про які відсутні у ліцензійному реєстрі з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), за умови дотримання їх умов зберігання, визначених виробником.

    У лютому 2022 Верховна Рада України прийняла закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання надання пацієнтам лікарських засобів зі співчуття”. Закон передбачає створення в Україні умов для доступу тяжкохворих пацієнтів до інноваційного лікування та реалізацію програм надання пацієнтам лікарських засобів зі співчуття (безоплатно) завдяки врегулюванню правовідносин у цій сфері та гармонізація національного законодавства із законодавством Європейського Союзу. Закон визначає програми, в межах яких пацієнтам з метою лікування можуть безоплатно надаватися незареєстровані в Україні лікарські засоби (програми надання лікарських засобів зі співчуття), порядок та умови їх застосування.

    Клінічні дослідження. МОЗ України та ДП «Державний експертний центр МОЗ України» виконують покладені на них завдання у сфері клінічних досліджень лікарських засобів, а саме продовжують здійснювати безперервну експертизу та затвердження матеріалів КД та регуляторний нагляд за проведенням КД в Україні. Інформаційні довідки про стан клінічних досліджень в Україні, опубліковані ДП “ДЕЦ МОЗ України”: 2022, 2023

    ***

  • Виїзд за кордон

    Підготовка до виїзду

    Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною, з гуманітарних міркувань дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні, незалежно від наявності у них біометричного закордонного паспорту. Це стосується і дітей. Якщо у вас українське громадянство і біометричний паспорт, ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках країни-члени приймуть вас на гуманітарній основі. Більше інформації


    Варіанти транспорту та житла

    • OneUkraine спеціалізується на медичній евакуації

    Ми бачили дуже вражаючі приклади зусиль організацій пацієнтів-членів EURORDIS, які допомагають уразливим пацієнтам безпечно перетинати кордон та отримати доступ до відповідного житла та догляду на кордоні. Такі організації, як Fundacja SMA, SMA Polska та NoRo в Румунії, створили мобілізовані ефективні мережі для підтримки десятків сімей, щоб безпечно переїхати до Польщі, Румунії та інших країн та отримати доступ до допомоги з іншого боку.


    Відповідність вимогам

    Уряд України спростив процедуру перетину кордону для окремих категорій людей з інвалідністю та осіб, які за ними доглядають. Зокрема, згідно з рішенням Уряду, люди з інвалідністю (І та ІІ групи) незалежно від віку мають право перетинати державний кордон України. Також згідно з рішенням Уряду, разом з кожною людиною з інвалідністю І та ІІ групи, які потребують постійного догляду, дозволено перетинати кордон одному із членів сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку, або одній іншій особі, яка досягла 18-річного віку та здійснює догляд відповідно до законодавства. Більше інформації


    Ваші права

    Після того, як ви переїдете кордон ЄС, у вас є кілька варіантів дій, в залежності від ваших особистих обставин. Органи влади проінформують вас про ваші права. Завдяки механізму солідарності, створеному Європейською комісією, люди, які терміново потребують спеціалізованого лікування в стаціонарі, можуть бути швидко переведені між державами-членами для такого лікування. Більше інформації

  • Сусідні країни

    Словаччина

    • Контактні дані на національному рівні

    Якщо ви приїжджаєте з України, словацький уряд створив офіційний веб-сайт з корисною інформацією та важливими контактами англійською, українською та словацькою мовами (SK / UK / EN)
    Гарячі лінії МВС для україномовних +421 513816111 та +421 259765111

    Іншу корисну інформацію та контакти можна знайти англійською, українською, словацькою, російською мовами тут: http://www.ukraineslovakia.sk/

    • Організації, які допомагають на місцях

    Словацький Червоний хрест (UK / SK)
    Допомога Україна-Словакія (UK / SK / EN) Гаряча лінія +421 911201889 (Telegram, WhatsApp or Viber), email: ukrajina.sk.sos@gmail.com


    Польща

    Screenshot 2022-04-04 at 16.07.43.png

    • Контактні дані на національному рівні

    Польський уряд створив телефонну лінію +48 47 721 75 75, електронну пошту ukraina@udsc.gov.pl та офіційний веб-сайт https://www.gov.pl/web/ua з інформацією та ресурсами для українців.

    PomagamUkrainie.gov.pl – це інструмент для людей, які потребують гуманітарної допомоги, а також для організацій та окремих осіб, зацікавлених у її наданні. Підтримка надаватиметься від Урядового агентства стратегічного резерву та інших державних установ, а також від місцевих органів влади, соціальних та приватних фондів.

    Гаряча лінія медичної допомоги – 800 137 200 (допомога українською, англійською та польською, створена польським урядом).

    • Організації, які допомагають на місцях

    УВКБ ООН створило веб-сайт «HELP» для біженців та шукачів притулку в Польщі, членів їхніх сімей та людей, які їм допомагають. На цьому сайті ви знайдете корисну інформацію та веб-посилання.

    Інформація для пацієнтів з рідкісними захворюваннями в Польщі

    Інформація для пацієнтів з імунодефіцитом в Польщі

    Інформація для пацієнтів зі СМА

    Асоціації мукополісахаридоза (МПС) та рідкісних захворювань: biuro@chorobyrzadkie.pl

    Для пацієнтів, що живуть із синдромом делеції 22q11, звертайтеся в 22q11 Polska за телефоном +48 696410364 або електронною поштою kontakt@22q11.pl.

    Новини

    • EURORDIS опублікувала звіт, у якому висвітлюються ключові питання та рекомендації щодо підтримки переміщених з України до Польщі сімей, в яких дитина або інший член сім’ї живе з рідкісним захворюванням. Цей звіт був підготовлений у співпраці з низкою організацій, що працюють у Польщі та Україні.
    • МОЗ Польщі призначив спеціального представника для координації лікування та перевезення українських пацієнтів. Більше інформації
    • Веб-сайт, створений Вітольдом Видманським, з’єднує біженців, які звертаються за медичною допомогою, з лікарями, які хочуть надати її безкоштовно: lekarzedlaukrainy.pl
    • З дня початку війни eduinstitute.org підтримує пацієнтів з рідкісними захворюваннями, які тікають від жахів війни. Вони допомагають переселенцям і в Україні, і після того, як ті дісталися до Польщі. Ознайомтесь з повним звітом за посиланням.
    • Healthcare Educatoin Institute (EDU) запустили проєкт Brave Rare Ukraine, аби показати потреби пацієнтів з рідкісними захворюваннями, які були змушені покинути Україну у зв’язку з війною. Дізнатися про проєкт більше за посиланням.

    Угорщина

    Screenshot 2022-04-04 at 16.07.43.png

    • Контактні дані на національному рівні

    Угорське Генеральне управління з питань поліції щодо іноземців Інформація для людей, які втікають з України (EN / UK)

    Урядові гарячі лінії:
    – З Угорщини 06 80310310
    – З України 0800 504546

    • Організації, які допомагають на місцях

    Поради від Асоціації «Менедек» угорською, українською, російською та англійською мовами тут.

    Для отримання правової допомоги зверніться до Угорського Гельсінського комітету:

    Контактна особа УВКБ ООН в Угорщині:

    • Електронна адреса: hunbu@unhcr.org
    • Телефон: +36 1 336 3060

    Рідкісні захворювання в Угорщині


    Молдова

    • Контактні дані на національному рівні

    Корисна інформація для громадян України у Молдові
    https://dopomoga.gov.md/

    Гаряча лінія Бюро з міграції та притулку (дзвінок із Молдови) 0 800 015 27

    Гаряча лінія Бюро з міграції та притулку (дзвінок з України) +373 22 820 007

    Румунія

    Screenshot 2022-04-04 at 16.07.43.png

    • Контактні дані на національному рівні

    Урядовий сайт з інформацією для допомоги українцям (RO / UK / EN)

    Урядовий сайт, присвячений допомозі українцям (RO / UK)

    Інформаційна лінія +40 219590

    • Організації, які допомагають на місцях

    На платформі, створеній Code for Romania у партнерстві з Департаментом надзвичайних ситуацій МВС, Агентством ООН у справах біженців, Міжнародною організацією з міграції та Румунською національною радою у справах біженців, цивільні особи, які втікають від війни в Україні, можуть знайти всі необхідні інформація про пошук захисту в Румунії.

    Рідкісні захворювання в Румунії

  • Країни Європи
    Австрія Фінляндія Люксембург
    Інформація для громадян України в Австрії
    https://cutt.ly/4AOuGW3Допомога в Австрії
    https://cutt.ly/cAOiVmiЯкщо Вам терміново потрібна допомога, будь ласка, зателефонуйте на гарячу лінію:
    +43 1 2676 870 9460Pro Rare Austria, Allianz für seltenen Erkrankungen
    prorare-austria.org
    office@prorare-austria.org
    Інструкції для тих, хто приїжджає у Фінляндію з України
    https://cutt.ly/HAA7f2NHARSO-Rare Disease Alliance Finland
    www.harso.fi/en/home/
    international@harso.fi
    Прибуття людей, які тікають від війни в Україну
    https://cutt.ly/yAA6Wa4Гаряча лінія, яку керують Карітас та Червоний Хрест за підтримки Міністерства у справах сім’ї
    +352 621 796 780ALAN – Maladies Rares Luxembourg
    www.alan.lu
    info@alan.lu
     

    Бельгія

     

    Франція

     

    Мальта

    Імміграційне бюро, Україна
    https://cutt.ly/8AStHhdІнформаційний веб-сайт федерального уряду
    https://info-ukraine.be/enRare Disease Organisation Belgium (RaDiOrg Belgium)
    www.radiorg.be
    info@radiorg.be
    Інформація для громадян України, які бажають в’їхати на територію Франції та/або залишитися тут
    https://refugies.info/ukAlliance Maladies Rares
    French Rare Diseases Alliance
    https://cutt.ly/XJgXb7V
    alliance@maladiesrares.org
    Міністерство закордонних та європейських справ пропонує покрити витрати на проживання громадян України, які тікають від конфлікту в Україні.
    https://cutt.ly/1AShDnYNational Alliance For Rare Diseases Support – Malta
    http://www.rarediseasesmalta.com/
     

    Болгарія

     

    Німеччина

     

    Молдова

    Національний портал для постраждалих від війни в Україні
    https://ukraine.gov.bg/Гаряча лінія Червоного Хреста Болгарії
    0800 20101National Alliance of People with Rare Diseases (NAPRD)
    rare-bg.com
    tomov@raredis.org
    Втеча, в’їзд і притулок Війна в Україні
    https://cutt.ly/FA8bYPPГромадяни України й громадяни третіх країн, які постійно проживають в Україні
    https://cutt.ly/1ADslgr (in English)
    https://cutt.ly/aADsv2i (українською)Allianz Chronischer Seltener Erkrankungen (ACHSE)
    German National Alliance for Chronic Rare Diseases
    www.achse-online.de
    info@achse-online.deНімецький довідковий центр (контакти та організації, до яких можна звертатися в разі необхідності медичної допомоги)
    https://cutt.ly/vA04G7J
    Корисна інформація для громадян України у Молдові
    https://dopomoga.gov.md/Гаряча лінія Бюро з міграції та притулку (дзвінок із Молдови)
    0 800 015 27Гаряча лінія Бюро з міграції та притулку (дзвінок з України)
    +373 22 820 007
     

    Хорватія

     

    Грузія

     

    Нідерланди

    Листівка з корисною інформацією для переміщених осіб з України
    https://cutt.ly/LADgx1ORare Diseases Croatia
    www.rijetke-bolesti.hr
    rijetke.bolesti@gmail.com
    На сьогоднішній день у Грузії немає спеціального центру допомоги біженцям з України. Ви можете звернутися до Грузинського фонду генетичних і рідкісних захворювань із запитаннями: grd.georgia@gmail.com

     

     

    Інформація щодо приїзду до Нідерландів для українців
    https://cutt.ly/hADdH1iДля біженців в Нідерландах
    https://help-ukraine.nl/refugeeVSOP – Vereniging Samenwerkende Ouder En Patiëntenorganisaties
    www.vsop.nl
    vsop@vsop.nlУкраїна: перебування в Нідерландах для українців та росіян
    https://cutt.ly/6ADf0JG
     

    Кіпр

     

    Греція

     

    Португалія

    Cyprus Alliance for Rare Disorders (CARD)
    http://raredisorderscyprus.com/
    card@raredisorderscyprus.com
    Інформація для переміщених осіб з України
    https://cutt.ly/ZADhcLTГаряча лінія
    (0030) 213 162 9600
    Україна: інформація для людей, що прибувають до Португалії
    https://cutt.ly/eADh10oГаряча лінія
    211 950 500RD-Portugal – União de Associações das Doenças Raras de Portugal
    raras.pt
    unificardoencasraras@gmail.com
     

    Чехія

     

    Ірландія

     

    Російська Федерація

    Регіональний центр допомоги Україні
    https://cutt.ly/uASzdIlІнформація для громадян України в Чехії
    https://cutt.ly/KASzUbHГаряча лінія
    +420 974 801 802Stand With Ukraine – все, що вам потрібно знати
    https://www.nasiukrajinci.cz/ua
    https://www.stojimezaukrajinou.cz/enRare diseases Czech Republic (Česká asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO))
    http://vzacna-onemocneni.cz
    cavo@vzacna-onemocneni.cz
    Підтримка для тих, хто приїжджає до Ірландії з України (прибуття в Ірландію, проживання, соціальна допомога, працевлаштування, догляд за дітьми та освіта, охорона здоров’я)
    In English http://l.eurordis.org/GtJU, українською http://l.eurordis.org/8tK3 and на русском http://l.eurordis.org/EtLrДетальна інформація про медичні послуги для громадян України в Ірландії
    In English http://l.eurordis.org/PtZs, українською http://l.eurordis.org/btXh and на русском http://l.eurordis.org/wtCyІнформацію про рідкісні захворювання можна отримати в Інформаційній службі Національного управління з рідкісних захворювань: rare.diseases@mater.ie або за телефоном 01 854 5065 (пн-четвер включно з 9:30 до 13:30)Поширені запитання – для громадян України та резидентів України
    https://cutt.ly/SADj5TGМіністр юстиції заявив про негайне скасування в’їзних віз для громадян України
    https://cutt.ly/VADkaGwСоціальна допомога тим, хто прибуває з України відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист
    https://cutt.ly/7ADkWm1
    ГБУЗ МО «Науково-дослідний клінічний інститут дитинства МОЗ Московської області» надає медичну допомогу дітям, хворим на муковісцидоз, які прибули з України до Росії.За медичною допомогою можна звернутися у відділення муковісцидозу за адресою: м. Митищі, вул. Комінтерну 24А, корпус 1.

    Телефон для запису на прийом: 8 (498) 699-53-20 (доб. 1800) з 09.00 до 15.00 з понеділка по п’ятницю.

    Адреса електронної пошти: 84955873366@mail.ru

    Для отримання медичної допомоги необхідно мати при собі паспорт та свідоцтво про народження.

    Крім того, повідомляємо, що для всіх пацієнтів та їх батьків працює гаряча лінія 8 (800) 555-87-08 з 10.00 до 12.00 за московським часом у понеділок, вівторок, четвер, п’ятницю.

    Лікарі Центру муковісцидозу Науково-дослідного клінічного інституту дитинства МОЗ Московської області дадуть відповідь на ваші запитання та допоможуть.

     

    Данія

     

    Італія

     

    Словенія

    Інформація для громадян України

    https://cutt.ly/6AT45Hb

    Rare Diseases Denmark (Sjaeldne Diagnoser)
    http://www.sjaeldnediagnoser.dk/
    mail@sjaeldnediagnoser.dk

    Federazione Italiana Malattie Rare (UNIAMO)
    Italian Federation for Rare Diseases
    www.uniamo.org
    segreteria@uniamo.org
    Допомога Словенії громадянам України
    https://cutt.ly/jADkMfiГаряча лінія всередині Словенії 080 41 42
    За межами Словенії +386 1478 7530
     

    Естонія

     

    Латвія

     

    Іспанія

    Інформація про війну в Україні
    https://cutt.ly/cAT7tqGІнформація для українських біженців у Тарту
    https://cutt.ly/QAT7uAcДержавна гаряча лінія
    1247 or +372 600 1247Інформація для українських біженців з війни
    https://cutt.ly/GAT7oLs
    Допомога українським біженцям в Латвії
    https://www.ukraine-latvia.com/Гаряча лінія “Допомога українським біженцям в Латвії”
    +371 27380380Latvian Alliance for Rare Diseases
    https://retasslimibas.lv/
    alianse@retasslimibas.lv
    AECID: Іспанське агентство з міжнародного співробітництва та розвитку
    https://cutt.ly/KAScqYAFEDER – Federación Española de Enfermedades Raras
    www.enfermedades-raras.org
    administrativodireccion@enfermedades-raras.org
     

    Велика Британія

     

    Литва

     

    Швеція

    Інформація для громадян України, які прибувають до Великобританії

    https://cutt.ly/tJgLMQM

    Посібник для людей із рідкісними метаболічними захворюваннями, які вперше прибувають до Великої Британії

    https://bit.ly/3rTstLP

    Інформація для громадян України
    https://migracija.lrv.lt/lt/naudinga-informacija/ukraina-ukrayina-ukraina-ukraineГаряча лінія для українців
    +370 5 271 7112Association For Children Rare Diseases
    http://www.retosligos.lt
    Безкоштовна гаряча лінія для біженців з України до Швеції
    +46 8 505 501 70Інформація для тих, хто прибуває до Швеції з України
    https://cutt.ly/JAT7j9tRare Diseases Sweden (Riksförbundet Sällsynta Diagnoser)
    www.sallsyntadiagnoser.se
    info@sallsyntadiagnoser.se

     

    Інші корисні посилання

    Європейські установи та НУО
    Український уряд та громадські організації
    Додаткова інформація
    • Ukraine Take Shelter: незалежна платформа, яка допомагає українським біженцям знайти житло, а іншим запропонувати допомогу з житлом в різних країнах світу.
  • EURORDIS Інфо

    Заходи реагування EURORDIS включають

    1. Надання підтримки українцям, які живуть з рідкісним захворюванням, у переїзді або виїзді з країни, за допомогою інформаційних ресурсів та роботи з місцевими групами пацієнтів та партнерами.

    2. Підтримка українців, які живуть з рідкісними захворюваннями, які прибувають в якості біженців в сусідні країни і переселяються в ЄС, за допомогою мереж пацієнтів та партнерів, які сприяють формуванню нових партнерських відносин.

    3. Інформування європейських, національних та українських органів влади про специфічні проблеми, з якими стикаються українці, які живуть з рідкісними захворюваннями, та звернення до них з метою вирішення цих проблем.

    4. Встановлення зв’язків з гуманітарними організаціями як для вирішення конкретних запитів про допомогу, так і для більш широкого інформування про те, щоб вони включили людей з рідкісними хворобами у свої протикризові заходи.

    Звіти EURORDIS

    EURORDIS опублікувала звіт, у якому висвітлюються ключові питання та рекомендації щодо підтримки переміщених з України до Польщі сімей, в яких дитина або інший член сім’ї живе з рідкісним захворюванням. Цей звіт був підготовлений у співпраці з низкою організацій, що працюють у Польщі та Україні.

    Заяви EURORDIS

    16 березня, Париж – Єдині заради двох мільйонів українців, які живуть із рідкісними захворюваннями

    Через три тижні після вторгнення Росії в Україну, 15 березня, Рада директорів EURORDIS провела засідання, щоб проаналізувати ситуацію із спільнотою пацієнтів з рідкісними захворюваннями в країні та визначити курс дій. Відповідь на цю нову кризу лежить в основі місії та цінностей EURORDIS. Передбачається, що загальна ситуація може погіршитися, при цьому багато людей з рідкісними захворюваннями та їхні опікуни не зможуть виїхати в іншу країну або отримати доступ до основних ліків та предметів першої необхідності в Україні, а ті, хто зможе залишити країну, зіштовхнуться з проблемами, пов’язаними із переміщенням.

    Реакція EURORDIS має подвійний характер: як негайне реагування на потреби людей, які живуть із рідкісними захворюваннями, так і відстоювання їх конкретних потреб за підтримки наших багатосторонніх мереж.

    24 лютого, Париж – Європейська організація з рідкісних захворювань EURORDIS-Rare Diseases Europe солідарна з українським народом і висловлює підтримку українському співтовариству рідкісних захворювань.

    Європейська організація з рідкісних захворювань EURORDIS-Rare Diseases Europe солідарна з українським народом і висловлює підтримку українському співтовариству рідкісних захворювань. Сьогодні ми закликаємо Європейський Союз, Організацію Об’єднаних Націй, Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ), інші установи ООН, гуманітарні організації та міжнародне співтовариство 2 / 2 загалом захистити найбільш уразливих верств населення, які охоплені конфліктом, та які не можуть покинути свої оселі або не мають доступу до гуманітарної допомоги.

    Європейська організація з рідкісних захворювань EURORDIS сприятиме скоординованим зусиллям з Європейськими федераціями рідкісних захворювань та підтримуватиме членів-організацій пацієнтів в Україні, наскільки це можливо, щоб зрозуміти проблеми, з якими вони стикаються, та допомогти політикам та міжнародній спільноті зрозуміти, з якими проблемами стикаються люди, які живуть із рідкісними захворюваннями, на місцях.

    ***

    9 березня – Термінова підтримка та допомога необхідна українським пацієнтам з рідкісними захворюваннями та їхнім сім’ям, автор Майкл Вілбур та Ганна Кол (EURORDIS) у Європейському медичному журналі.

    8 квітня – Групи пацієнтів з рідкісними захворюваннями прагнуть врятувати українських пацієнтів у National Journal, за участю Майкла Вілбура, операційного директора EURORDIS.

    Корисні посилання та документи

    Як пацієнтські організації можуть допомогти пацієнтам з України Окреслення потреб спільноти рідкісних захворювань в Україні